Czym różni się lewatywa od hydrokolonoterapii?

Zwykła lewatywa pozwala przepłukać ok 20 do 30 cm dolnego odcinka przewodu pokarmowego( esicę i w najlepszym wypadku końcowy fragment okrężnicy zstępującej). Dodatkowo przy lewatywie nie jesteśmy w stanie kontrolować ciśnienia w jelicie grubym, ilości podanej wody, jej temperatury i poziomu oczyszczenia. Aparat do hydrokolonoterapii wyposażony jest w zegar ciśnienia podawanej wody, kontroluje ciśnienie wewnątrz jelita grubego, pozwala na podanej konkretnej ilości oczyszczonej przez specjalne filtry wody. Dodatkowo w czasie zabiegu jesteśmy w stanie określić jakie treści, grzyby, pasożyty oczyszczają się z jelita- przy lewatywie nie ma takiej możliwości.

Hydrokolonoterapia pozwala na oczyszczenie całego jelita grubego, którego długość jest  indywidualna dla każdego Pacjenta i wynosi od 100 do 200cm.

W czasie jednego zabiegu HCT trwającego 45 minut jesteśmy w stanie oczyścić jedną cześć jelita. Z tego względu poleca się wykonać serię 3-5 zabiegów w odstępach kilkudniowych, gdyż w pierwszej kolejności oczyszczane są odcinki położone najbliżej ujścia (najbardziej świeże złogi), a dopiero później te dalej położone, aż do jelita ślepego.

Czy jelito nie oczyszcza się samodzielnie?

Gdyby jelito grube miało zdolność do samodzielnego całkowitego oczyszczenia, to w badaniach medycznych nie notowano by wzrostu zachorowań na zaparcia, nowotwory jelita grubego, alergie, problemy skórne, schorzenia autoimmunologiczne. Problematyczne staje się również coraz bardziej zanieczyszczone powietrze, chemiczne jedzenie, stres, brak czasu na spokojne jedzenie. Te czynniki sprawiają, że nasze jelito staje się bardziej obciążone, spowalnia, zaczyna źle pracować. Wagę problemu potwierdzają również badania wskazujące na coraz większy wzrost sprzedaży środków przeczyszczających. Nie bez znaczenia jest również co roku zwiększona ilość operacji chirurgicznych z usunięciem wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego, przepuklin brzusznych.

Czy w czasie zabiegu/ po zabiegu może dojść do jakiś dolegliwości?

Zabieg hydrokolonoterapii jest zabiegiem medycznym, co z definicji ma pomagać, a nie szkodzić. Do tej pory w piśmiennictwie medycznym nie odnotowano żadnych dolegliwości i powikłań po prawidłowo wykonanym zabiegu. Ważne jest natomiast to, aby udać się do gabinetu medycznego, z certyfikowanym urządzeniem, przeszkolonym personelem medycznym, gdzie wszystkie rzeczy użyte podczas zabiegu są jałowe i jednorazowego użytku. Daje to gwarancję wykonania usługi na najwyższym poziomie.

W czasie zabiegu pielęgniarka wykonująca HCT kontroluje ciśnienie przepływu wody w jelicie, obserwuje wskazania manometru na urządzeniu, przez cały czas trwania zabiegu jest z Pacjentem ciągle z nim współpracując. Nie ma zatem żadnego ryzyka związanego z przeprowadzeniem tej metody oczyszczania jelita grubego.

Dolegliwości jakie mogą wystąpić po zabiegu obserwujemy u ok. 5% naszych Pacjentów, a należą do nich: ból głowy, nadmierne pocenie się nieprzyjemnym zapachem, lekkie zmęczenie, chwilowa biegunka (dalszy ciąg oczyszczania się jelita po zabiegu). Wszystko to związane jest z usuwaniem toksyn i dalszym oczyszczaniem jelita, co wpisuje się w fizjologię tego zabiegu.

Pozostałe 95% Pacjentów już po pierwszym zabiegu dostrzega same korzyści (lekkość, zwiększenie energii, poprawienie się perystaltyki jelit, spadek masy ciała). Skuteczność tej metody polega na wielokrotnym, łagodnym wypłukiwaniu coraz głębiej położonych mas kałowych oraz na wspomaganiu usuwania złogów profesjonalnie wykonanym masażem jelita grubego i brzucha.

Czy  podczas zabiegu woda przenika aż do jelita cienkiego zaburzając jego pracę?

W wyniku serii zabiegów woda ostatecznie dociera do najdalszych zakątków jelita grubego obmywając okolice jelita ślepego i zastawki kątniczo -krętniczej, łączącej jelito grube z jelitem cienkim. Anatomiczna konstrukcja tej zastawki jest taka, że przepuszcza ona treść pokarmową tylko w jednym kierunku, uniemożliwiając cofanie się treści z jelita grubego do jelita cienkiego. Nie istnieje więc jakiekolwiek zagrożenie przedostania się wody z jelita grubego do jelita cienkiego.

Od czego uzależniona jest ilość zabiegów?

Ilość zabiegów, jaką należy wykonać jest indywidualna dla każdego Pacjenta. Jeśli Pacjent chce oczyścić całe jelito grube, to należy wykonać serię trzech zabiegów w odstępach między zabiegami maksymalnie 7 dni. Jelito grube dorosłego człowieka ma ok 150 cm i składa się z trzech części. W czasie jednej sesji hydrokolonoterapii trwającej ok 45min, jesteśmy w stanie oczyścić jedną część jelita, stąd Pacjenci najczęściej wybierają pakiet trzech zabiegów. Jest to ilość wystarczająca dla przeciętnego Pacjenta, który nie cierpi na zbyt duże zaparcia. Pacjenci z problemem dużych zaparć (np. samodzielne wypróżnienia raz na tydzień lub dłużej) bardzo często zaczynają oczyszczać się dopiero na drugim, trzecim zabiegu, co kwalifikuje ich do zrobienia większej ilości zabiegów niż trzy w serii.

Czy zabieg może zaburzyć równowagę mikroflory jelitowej?

Nie istnieją żadne doniesienia mówiące o tym, że hydrokolonoterapia wywołuje zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej. Zabieg ten  pozwala usunąć z jelita toksyczne złogi, stwarzając warunki do odbudowy korzystnej mikroflory jelitowej.

Najczęściej po zabiegu podaje się pacjentom doustne probiotyki, zalecając dietę bogatą w substancje prebiotyczne. W wyniku przeprowadzenia serii zabiegów hydrokolonoterapii przywraca się u pacjentów prawidłową równowagę mikrobiologiczną jelita grubego.