Hydrokolonoterapia to zabieg wykonywany przez pielęgniarki lub rehabilitantki w gabinecie medycznym. Pacjent ubrany jest w jednorazową odzież medyczną. Na początku zabiegu kładzie się na lewym boku, a następnie na plecach z lekko ugiętymi nogami. Podczas terapii oczyszczania jelita do odbytu wprowadza się specjalną plastikową kaniulę jednorazowego użytku, pokrytą specjalnym żelem ze środkiem znieczulającym, dzięki czemu pacjent nie czuje żadnego dyskomfortu. Kaniula posiada dwa oddzielna wejścia na wodę, którą podajemy do jelita grubego, oraz na rurkę, którą prosto do kanalizacji odprowadzamy to, co się oczyszcza (dwa niezależne od siebie obiegi). Z drugiej strony rurkę podłącza się do specjalnego ciśnieniowego urządzenia do hydrokolonoterapii, które posiada wskaźnik ciśnienia, temperatury wody oraz podświetlany wizjer, w którym w każdej chwili można obejrzeć usuwane z jelita złogi. Aparatura podłączona jest do kanalizacji miejskiej, więc pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu związanego z procesem wydalniczym.

Prawidłowo wykonany zabieg to delikatne przepłukanie okrężnicy ciepłą, przefiltrowaną wodą, tak by podczas jednorazowego napełnienia jelita nie znajdowała się w nim więcej niż 2 litry wody.

Po kilku zabiegach z serii woda dociera do najwyższych partii jelita grubego, co ostatecznie pozwala na oczyszczenie całej długości i pozbyciu się wszelkich złogów. Czas trwania zabiegu nie powinien przekraczać 45 minut.

 Zalecenia po zabiegu

Nasi Pacjenci po zabiegu hydrokolonoterapii otrzymują od personelu PURE-MED specjalną kartę z zaleceniami. Wskazówki po zabiegu dostosowane są indywidualnie do każdej osoby i uzależnione są od interpretacji wyników terapii. Jeśli Pacjent skorzystał przed zabiegiem z wizyty u dietetyka, dokładne wskazówki zostaną mu udzielone również na tej konsultacji.